Чи можна кип’ятити воду кілька разів: розвіюємо міфи


Warning: Undefined array key "size" in /sata1/home/users/eqwelly/www/www.eqwelly.com.ua/wp-content/plugins/yet-another-stars-rating/includes/yasr-widgets.php on line 74
Рейтинг статті

Коли мова заходить про питну воду та її безпеку, часто виникає питання: чи можна кип’ятити воду кілька разів? Доводи проти повторного кип’ятіння широко відомі не один десяток років. Стверджується, що:

  • різко зростає концентрація небезпечної здоров’я важкої води;
  • утворюються отруйні хлорорганічні сполуки;
  • мінеральний склад змінюється на гірший бік, підвищується вміст шкідливих речовин.

Розглянемо докладніше наукові факти, щоб дізнатися, чи правда, що воду не можна кип’ятити двічі та більше разів.

Розвіюємо міф

При першому кип’ятінні гинуть мікроорганізми, частина солей кальцію та магнію випадає в осад. Але що станеться, якщо знову кип’ятити воду?

Міф 1: воду не можна кип’ятити кілька разів, тому що утворюється важка вода

Як відомо, у молекулі води Н2О містяться два атоми водню у його «стандартному» варіанті – з одним протоном і без нейтронів. Такий атом водню зветься протий. У нього є два ізотопи – дейтерій (1 протон + 1 нейтрон) і тритій (1 протон + 2 нейтрони). Чим більше нейтронів – тим більша атомна маса. У важкої води формула D2O – у її складі два атоми дейтерію.

vazhka voda

У звичайній воді міститься деяка кількість дейтерію, але рахунок йде на тисячні частки відсотка. Тяжку воду, яка використовується в ядерних технологіях, одержують за допомогою спеціальних установок. Пошкодити здоров’ю важка вода може тільки при постійному вживанні – наприклад, одна випита чашка D2O не завдасть ніяких збитків. Але в домашніх умовах навіть одну чашку важкої води отримати неможливо – щоб підвищити кількість дейтерію в чайнику хоча б раз на 10, залити туди доведеться більше води, ніж є на всій нашій планеті, і дуже довго кип’ятити.

Міф 2: воду не можна кип’ятити багато разів, тому що утворюються отруйні хлорорганічні сполуки

Знезараження водопровідної води рідким хлором або гіпохлоритом кальцію поступово відходить у минуле. У столиці Росії та багатьох інших містах використовується метод багатоступінчастої очистки з використанням системи фільтрів, при цьому знезаражують воду розчином гіпохлориту натрію – це більш технологічний засіб, нешкідливий для людини.

Але навіть якщо вода з крана містить хлор, при кип’ятінні він випаровується. Лабораторні досліди не підтверджують утворення канцерогенних тригалометанів – продуктів реакції хлору з органічними сполуками.

Міф 3: воду не можна кип’ятити, тому що підвищується концентрація інших шкідливих речовин

При повторному кип’ятінні мінеральний склад дійсно змінюється – вміст гідрокарбонатів кальцію і магнію продовжує знижуватися. Для здоров’я це не небезпечно, але надмірно м’яка вода при постійному вживанні починає вимивати кальцій та магній із організму.

Якщо кип’ятити воду багаторазово, разів 10 і більше, можна досягти підвищення концентрації заліза до гранично допустимих значень. Через випаровування води також зросте концентрація сульфатів та хлоридів кальцію та магнію – вони не випадають в осад під впливом високих температур. Небезпеки це не несе, але смак води зміниться на гірший бік.

У водопровідній воді, що відповідає вимогам безпеки, не містяться шкідливих речовин, концентрація яких могла б різко зрости при багаторазовому кип’ятінні.

Коли кип’ятіння дійсно може бути небезпечним

koly kypyachena voda nebezpechna

Кип’ячена вода може становити небезпеку для здоров’я людини, якщо чайник виготовлений із неякісних матеріалів та у воду потрапляють токсичні речовини.

Насамперед небезпечні чайники з дешевого пластику – саме він при нагріванні виділяє у воду формальдегід та інші хімічні сполуки, здатні завдати серйозної шкоди здоров’ю. А спіральний ТЕН може виділяти нікель у кількості, що перевищує ГДК.

Купуючи чайник, рекомендують перевірити наявність сертифіката безпеки. Але обов’язковий документ щодо регламенту ТР МС (технічний регламент Митного союзу) підтверджує лише безпеку чайника як електроприладу. А документ, що засвідчує, що при кип’ятінні в чайнику вода не збагачується токсичними елементами та фенолами, оформляється лише в рамках добровільної сертифікації. І далеко не всі виробники чи постачальники готові надати такий сертифікат.

Висновок

Є всі підстави ствердно відповісти на запитання, чи можна знову кип’ятити воду. Закип’ятивши воду вдруге, втретє або вдесяте, неможливо зробити її небезпечною для здоров’я, хоча смак може погіршитися. Але це лише за умови, що чайник виконаний із безпечних матеріалів і у самій воді не містяться шкідливих сполук.

Навіть якщо підготовка водопровідної води проводиться відповідно до чинних вимог, до споживача вона не завжди чиста через знос комунікацій. Якщо є сумніви як вода з крана, рекомендується купувати для приготування напоїв та їжі чисту бутильовану воду зі збалансованим мінеральним складом. Її безпека підтверджується сертифікатом.

Натисніть, щоб оцінити цю публікацію!
[Усього: 0 Середнє: 0]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вітаємо з Новорічними святами!!!
Графік роботи на свята

31 грудня прийом замовлень до 10 -00
1 січня вихідний
7 січня вихідний

Акційна пропозиція
Замовляєте ВПЕРШЕ?
Отримайте БУТИЛЬ і ПОМПУ в подарунок!
не поспішайте Йти :)
Замовляєте доставку водички ЗІ ЗНИЖКОЮ?

    Наші менеджери передзвонять на протязі 10 хв

    Напишіть Ваше питання

    Ми зв'яжемось як найшвидше!

      Оставьте Ваш запрос

      Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.

        Замовити дзвінок!